DAJ SZANSE FORTUNIE - zaprzyjaźnij się z ekonomią Drukuj Email

Projekt edukacyjny Stowarzyszenia Edukacja i Nauka
realizowany w partnerstwie z redakcją "Gazety Szkolnej"
pod patronatem medialnym Portalu Wiedzy Ekonomicznej NBPortal.pl


Projekt polegał na konkursie adresowanym do nauczycieli oraz uczniów z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych w całej Polsce (z wyłączeniem szkół dla dorosłych).

Harmonogram konkursu:

  • ogłoszenie i promocja konkursu - do dn. 30 listopada 2007
  • termin przeprowadzania zajęć z uczniami, zgłoszenia do Klubu IMPULS - do dn. 31 grudnia 2007
  • nadsyłanie prac konkursowych - do 31 grudnia 2007
  • zebranie konkursowego jury, wybór najlepszych prac - styczeń 2008
  • wydanie publikacji najlepszych komiksów - styczeń 2008
  • uroczysty finał konkursu z udziałem laureatów, jurorów, organizatorów, nauczycieli
    z Klubu IMPULS oraz mediów - II połowa lutego 2008

Konkurs "Daj szansę fortunie - zaprzyjaźnij się z ekonomią" podzielony został na dwa etapy:

Etap I obejmował zadania dla nauczycieli
(rozmaitych przedmiotów nauczania) i polegał na rozpoznaniu stanu wiedzy ekonomicznej swoich uczniów i przeprowadzeniu z nimi lekcji, zajęć pozalekcyjnych lub pozaszkolnych, których treść (wykraczająca poza szkolne standardy programowe) i forma powinny wzbogacać wiedzę oraz umiejętności uczniów
i być związane z szeroko pojętą sferą ekonomii.



Scenariusze wcześniej przygotowanych, a następnie przeprowadzonych lekcji lub zajęć, uwzględniające ich temat, treść, zastosowane metody i pomoce dydaktyczne oraz krótką ewaluację efektów, po przesłaniu do organizatorów projektu stały się pracami konkursowymi i podlegały ocenie konkursowego jury

Nauczyciel, który chciał wziąć udział w konkursie, musiał założyć na terenie swojej placówki oświatowej Szkolny Klub Przedsiębiorczości liczący nie mniej niż 5 uczniów oraz dokonać rejestracji w programie NBP "Klub Przedsiębiorczych Nauczycieli IMPULS", zgodnie z regulaminem zawartym na stronie internetowej: www.impuls.nbportal.pl.



Etap II obejmował zadania dla uczniów, którzy uczestniczyli w konkursowej lekcji lub zajęciach swojego nauczyciela i wykorzystując zdobytą wiedzę, doświadczenia oraz własną inwencję i pomysłowość, przygotowywali pracę na omawiany przez nauczyciela temat
w formie:

  • komiksu,
  • gazety uczniowskiej, albo jej dodatku specjalnego, poświęconego problematyce konkursowej.

 

Nagrody i wyróżnienia, przewidziane w konkursie:


- w kategorii prac nauczycielskich:
I nagroda - 5 000 zł,
II nagroda - 3 000 zł,
III nagroda - 2 000 zł,
IV nagroda - 1 500 zł,
V nagroda - 1 000 zł,
10 wyróżnień po 500 zł każde,

- w kategorii prac uczniowskich:
nagrody za zdobycie I miejsca
- w 2 kategoriach konkursowych (komiks, gazeta),
z podziałem na gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalne - odtwarzacze iPod (łącznie
4 odtwarzacze),
nagrody za zdobycie II miejsca - w 2 kategoriach konkursowych (komiks, gazeta),
z podziałem na gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalne - aparaty cyfrowe (łącznie
4 aparaty),
nagrody za zdobycie III miejsca w 2 kategoriach konkursowych (komiks, gazeta),
z podziałem na gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalne - odtwarzacze MP3 (łącznie
4 odtwarzacze)
oraz po 3 wyróżnienia w każdej kategorii (komiks, gazeta), z podziałem na gimnazjum
i szkoły ponadgimnazjalne - multimedialne pakiety edukacyjne (łącznie 12 pakietów).

 

WYNIKI KONKURSU:

W dniach 23-24 stycznia 2008 roku JURY w składzie:

  1. Hanna Konwińska – przewodniczący jury
  2. Małgorzata Taraszkiewicz
  3. Elżbieta Gromniak
  4. Włodzimierz Zielicz
  5. Roman Teyszerski
  6. Monika Sarwińska-Niewielska
  7. Dorota Jagiełło
  8. Mateusz Kowalski

przyznało następujące nagrody i wyróżnienia w konkursie ,,Daj szansę fortunie, zaprzyjaźnij się z ekonomią”:

Nagrodzeni nauczyciele (scenariusz nauczyciela):

  1. Małgorzata Grzanka, II L.O. im. H. Malczewskiej, Zawiercie
  2. Andrzej Pierchała, ZS nr 1, Żory
  3. Justyna Zabrodzka, Gimnazjum nr 3, Wejherowo
  4. Bolesław Rząsa, L.O. im. T. Kościuszki, Ropczyce
  5. Walentyna Homanowska, ZS Rolniczych im. Wł. St. Reymonta, Czartajew, 17-300 Siemiatycze

Wyróżnienia:

  • Celina Krzyżańska, ZS Technicznych, Ostrów Wlkp.
  • Jerzy Miszczyszyn, ZS nr 3 im. Króla Jana Sobieskiego, Stalowa Wola 6
  • Józefa Leszcz, ZS Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Ks. St. Konarskiego w Jędrzejowie,
  • Jolanta Kuropatwa, Gimnazjum im. Cz. Miłosza, Topola Królewska 66, 99- 100 Łęczyca,
  • Elżbieta Foltyn, Gimnazjum nr 18 z oddziałami integracyjnymi im. Kazimierza Wielkiego, Częstochowa
  • Katarzyna Kargier, II L.O.im. J. Kasprowicza, Kutno
  • Anna Starzyńska-Maniecka, Gimnazjum nr 3, Gorzów Wlkp.
  • Alina Peplińska, I ZS, Wschowa
  • Agnieszka Smejda, Gimnazjum nr 72, Warszawa
  • Jadwiga Dworecka, Gimnazjum nr 1 im. H. Sienkiewicza, Rawicz


Zwycięzcy uczniowie

Kategoria komiks

Gimnazjum:

  1. Michał Dyrkacz, D. Szlęk, Gimnazjum w Markowej, (p. Markuszka)
  2. Anna Wrona, Gimnazjum, Markowa (p. Markuszka)
  3. Anna Hudy, Gimnazjum nr 3, Wejherowo (p. Zabrodzka)
  4. Aleksandra Świątek, Gimnazjum 72, Warszawa (p. Smejda)

Wyróżnienia:

  • Marta Ciesielska, Aleksandra Poniecka, Sylwia Pieprzyk (p. Dworecka)
  • Marcin Piwowar, Gimnazjum 72 , Warszawa (p. Klimczak)
  • Anna Żelazna, PG, Zdzieszowice (p. Stadniczuk)

Suma: 10 osób

Szkoła ponadgimnazjalna:

  1. Norbert Kaczmarek, Paweł Mankiewicz, Powiatowy Zespół Szkół w Sobótce (p. Przylibska)
  2. Paweł Tułaczko, Artur Rozmysłowski, LO, Bieruń (p. Sordyl)
  3. Renata Mijal, Iwona Nowak, Krzysztof Mańdok, Tomasz Sitko (j.w.)
  4. Michał Michna, Rafał Sotel (j.w.)

Wyróżnienia:

  • Anna Żogała, Piotr Stolecki (j.w.)
  • Kinga Szubart, LO, kl. III, Ropczyce (p. Rząsa)
  • Ewelina Basista, Karolina Kotula, Aleksandra Kotarba, Zespół Szkół Ogólnokształcących, kl. II, Skawina (p. Werner)

Suma: 16 osób

Kategoria gazetka

Gimnazjum:

  1. Łukasz Kielar, Gimnazjum w Markowej (p. Markuszka)
  2. Karolina Buczek, Kamila Kędziora, Michał Motyka, Jakub Trojanowski, Krzysztof Mazur, Gimnazjum nr 1, Tarnobrzeg (p. Łukasiewicz)
  3. Katarzyna Uroda, Iwona Mączka, Anna Lewicka, Gimnazjum nr 72, Warszawa (p. Chojnacka)
  4. Mateusz Leć, Maciej Gazda, Gimnazjum nr 1, Tarnobrzeg (p. Łukasiewicz)

Wyróżnienia:

  • Justyna Sowińska, Agnieszka Bartoszewska, Justyna Furmańska, Magdalena Zabłotowicz, Andrzej Celmer, Łukasz Marchlewski (p. Publiczne Gimnazjum, Dobrzyń (p. Masztakowska/Struś)
  • Monika Mika, Aneta Misior, Patrycja Szerszeń, Beata Janaszek, Patrycja Pieniak, Olga Wyzińska, Iza Sprycha, Ewelina Misior, Wola Mysłowska (p. Kamińska)
  • Katarzyna Kolejwo, Gimnazjum, Topola Królewska, Łęczyca (p. Wyrzykowska)

Suma: 26 osób

Ponadgimnazjalna:

  1. Angelika Szczepińska, Angelika Twarowska, Siemiatycze (p. Homanowska)
  2. Katarzyna Adamska, Joanna Łatka, Klaudia Jastrzębska, LO Bieruń (p. Sordyl)
  3. Magdalena Madeja, Karolina Ścibor, Monika Syrek, Zespół Szkół Ogólnokształcących, Skawina (p. Werner)
  4. Brygida Janos, Anna Stolorz, LO Bieruń (p. Sordyl)

Wyróżnienia:

  • Kornelia Kocełak, Angelika Szczerba, Tomasz Skrobot, Łukasz Pająk, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych, Jędrzejów (p. Haja)
  • Hubert Jatczak, Piotr Pietraszewski, Grzegorz Pawlak, Natalia Matusiak, Mateusz Janczewski (p. Kargier)
  • Klaudia Noras, Karolina Kaczorek, Ania Pęczek; LO Bieruń, kl. II (p. Sordyl)

Suma: 22 osoby

Ogółem: 74 uczniów

Laureatom konkursu wręczone zostały dyplomy oraz nagrody w czasie uroczystej gali, która odbyła się dn. 13. marca 2008 roku w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie w sali Goethego.

 

 

GALERIA ZDJĘĆ Z GALI

 

Organizatorzy i Partnerzy

 

Spotkania na Wschodzie

Rodacy na Syberii

Ministerstwo Edukacji Narodowej nadało Stowarzyszeniu tytuł
"Miejsce Odkrywania Talentów"

"Kawa czy herbata" odkrywa talenty - program TV o projekcie
TWÓJ ROBOT

Patroni Medialni



Programy

 

 

  • Polish (Poland)
  • English (United Kingdom)